Rękawice nitrylowe - zalety i wady
Rękawice nitrylowe - zalety i wady

Według artykułu, który ukazał się w brytyjskiej gazecie Judith Tanner w British Journal of Nursing rękawice ochronne zostały pierwszy raz użyte aż 258 lat temu. Wówczas to niemiecki ginekolog zaczął używać jelit owczych w celu ochrony przed zakażeniami.

 

Od tamtego czasu sporo się zmieniło. W 1840r. po raz pierwszy użyto rękawic gumowych. W dużej mierze do rozpropagowania trendu korzystania z takiej ochrony dłoni przyczynili się patomorfolodzy. Rękawice były wówczas za grube i mało elastyczne, aby nadawały się do przeprowadzania poważnych, precyzyjnych operacji przez chirurgów. Z czasem rękawice ewoluowały, stając się coraz cieńszymi i bardziej elastycznymi.

 

W 1935 roku Wacław Szukiewicz z Chemicznego Instytutu Badawczego wykonał pierwszą udaną syntezę sztucznego kauczuku dając nam podwaliny do powstania bardzo popularnych rękawiczek wykonanych z „nitrylu”

 

Według opinii kosmetyczek, najlepiej swą rolę spełniają właśnie rękawice nitrylowe. Cenią w nich wytrzymałość na rozciągliwość oraz fakt, że dzięki trwałości mogą bez problemów pracować w długich paznokciach. Ale dlaczego tak wiele osób, w tym lekarze, pielęgniarki, czy stomatolodzy zdecydowali się na rękawice wykonane z syntetycznego kauczuku, a nie z najpopularniejszego lateksu?

 

Największą wadą rękawic lateksowych jest fakt, że nie są one obojętne dla skóry. W wielu przypadkach wystarczy niewielki kontakt lekarza z pacjentem, aby wywołać niepożądane reakcje uczuleniowe. Syntetyk nie posiada właściwości alergizujących, przez co jest bezpieczny w kontakcie z ludzką skórą. Dzięki tym właściwością powszechnie jest wykorzystywany w salonach tatuażu, aczkolwiek tutaj też główną rolę odgrywa duża odporność materiału na pęknięcia.

 

Jednak właściwości produktu zostały najbardziej docenione w środowisku medycznym. To tutaj są najczęściej stosowane i tutaj najbardziej docenia się ich praktyczność. Według przeprowadzonych badań, statystycznie rękawice nitrylowe są aż trzykrotnie bardziej odporne na przekłucia od rękawic lateksowych. Przekłada się to w znacznym stopniu na bezpieczeństwo lekarzy. Sami możemy się domyśleć jak bardzo niebezpieczny w swych konsekwencjach może być niechciany kontakt z użytą już igłą.

 

Cena rękawic wykonanych z syntetycznego kauczuku nie różni się znacznie od znanego nam lateksu. Nierzadko bywa, że ceny są do siebie bardzo zbliżone, co może dziwić. Trwałość, wytrzymałość, rozciągliwość oraz świetne przyleganie do dłoni to zalety, których nierzadko brakuje innym rękawicą wykonanym nie tylko z naturalnego lateksu ale też z mniej popularnego winylu.

 

Rękawice dostępne u nas w sklepie cechuje staranność doboru materiału do produkcji. Dostępne są różne warianty kolorów, które na pewno przypadną Państwu do gustu.

 

#Justyna

 

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Załóż konto
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl